Religia i Krzyż

 


Religia i krzyż


 


Przerażająca rzeczywistość


Osoby modlące się pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie są obrażane przez przeciwników symbolu chrześcijańskiego i były nawet opluwane. Zniszczono – ścięto – krzyże znajdujące się na Wzgórzu w Przemyślu. W ostatnim czasie zdjęto krzyż z Rysów, gdzie postawili go GOPR-owcy w stulecie swojej organizacji dla upamiętnienia tych, którzy w górach zostali na zawsze.


Istota krzyża


Człowiek ze swej natury jest istotą religijną (KKK). Słynny rosyjski pisarz i myśliciel – Lew Tołstoj zauważył, że człowiek bez religii, choćby nawet nieuświadomionej, nie może istnieć, podobnie jak bez serca. Chrześcijaństwo jest największą z religii monoteistycznych (30% ludności świata). Mieszko I w 966 roku przyjął chrzest (w chrześcijaństwie jest to podstawowy sakrament). Krzyż i ryba są symbolami chrześcijaństwa. Myślę, że warto przypomnieć wypowiedzi znanych osób dotyczące krzyża:


Benedykt XVI, papież i wybitny teolog: Krzyż w ostateczności jest znakiem w całym tego słowa znaczeniu, przekazanym nam, abyśmy zrozumieli prawdę o człowieku oraz prawdę o Bogu: wszyscy zostaliśmy stworzeni i odkupieni przez Boga, który z miłości poświęcił swojego jedynego Syna. Oto dlaczego w Krzyżu (…) dokonuje się owo zwrócenie się Boga przeciwko samemu sobie, przez które On ofiarowuje siebie, aby podnieść człowieka i go zbawić – jest to miłość w swojej najbardziej radykalnej formie… Krzyż jest streszczeniem życia Jezusa.


Kard. Karol Wojtyła (1977 rok), papież od 1978 r.: Zrób tak, żebyś mógł na co dzień patrzeć na ten krzyż i żeby on mógł codziennie patrzeć na Ciebie. Myślisz, że to jest bez znaczenia? To kształtuje całe życie!


Kard. Stefan Wyszyński, duchowy przywódca narodu: To nie krzyż się chwieje, to świat się chwieje i toczy – Krzyż stoi!... Krzyż jest wielką szkołą miłości i formacji ludzkiej osobowości, katedrą wychowania społecznego.


Jan Twardowski, ksiądz i znany poeta: Krzyż jest znakiem miłości i mówi, że Bóg tak umiłował świat, że własnego Syna posłał ludziom na zniszczenie. A Syn tak umiłował swojego Ojca i ludzi, że oddał za nich swoje życie.


Phil Bosmans (belgijski zakonnik), ksiązki tłumaczone na wiele języków: Nie próbuj z twego życia wykreślić Krzyża. Wykreślisz go – on cię złamie.


Adam Mickiewicz, najwybitniejszy polski poeta i jeden z największych twórców literatury światowej:


Tylko pod tym krzyżem,


Tylko pod tym znakiem,


Polska jest Polską,


a Polak Polakiem.


 


 


                                                                                  Edmund Stronka


 


 

 [1] 

Powrót

Dzisiaj jest

czwartek,
23 maja 2024

(144. dzień roku)

Święta

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Rok B, II
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana