Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 19.05.2024r.

1.Dzisiaj obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny.

2.W poniedziałekświęto NMP Matki Kościoła.

3.We wtorek, 21 maja, o g. 12:00 Koncelebrowana Msza św. dziękczynno – błagalna Kapłanów z rocznika święceń 1985, z okazji 39 rocznicy święceń kapłańskich: dziękując Panu Bogu za lata pełne trudu, radości, doświadczeń i zmagań posługi kapłańskiej, prosząc jednocześnie, aby dalsza praca duszpasterska pozostawiła wiele pięknych, niewidocznych śladów w ludzkich sercach, ale i tych widocznych, jakimi są nasze pełne świątynie.

4.W środę nowenna do Niepokalanego Serca Maryiw łączności ze Mszą Świętą o g. 18.00.

5.W czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

6.W piątek, 24 maja, o g. 18:00 Koncelebrowana Msza św. dziękczynno – błagalna kapłanów z rocznika 2012, z okazji 12 rocznicy święceń kapłańskich pod przewodnictwem ks. Sebastiana naszego wikariusza: dziękując Panu Bogu za lata trudu, radości, doświadczeń i zmagań w posłudze kapłańskiej oraz prosząc o dalsze błogosławieństwo Boże i opiekę Maryi, naszej Matki.

7.Serdecznie zapraszamy na Nocny Różaniec w Wigilię Zesłania Ducha Świętego tj. z 18 na 19 maja od godz. 19.00 do godz. 07.00. Modlimy się o pokój na świecie, za Kapłanów, Kościół Święty, Ojczyznę, Rodziny oraz jako wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i całego świata. Osoby pragnące prowadzić modlitwę różańcową o określonej godzinie bardzo prosimy o zgłaszanie się do zakrystii. Przeżyjmy ten piękny czas modlitwy serca w jedności z Maryją - jak apostołowie w Wieczerniku, oczekując na Uroczyste Zesłanie Ducha Świętego.

8.W przyszłą niedzielęuroczystość Trójcy Świętej i Dzień Matki.

9.Koncert z okazji Dnia Matki zatytułowany „DLA CIEBIE MAMO” pod patronatem Centrum Animacji Kultury odbędzie się w przyszłą sobotę 25. 05. 2024 r. godz. 17.00 na który serdecznie zapraszają zespoły muzyczne pod kierownictwem Teresy Cichosz oraz Dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi.

10.Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin, Caritas oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, w Dniu Świętości Życia pragną zaprosić na tegoroczny Marsz dla Życia i Festyn Rodzinny „Bądźmy razem!”, który odbędzie się w Poznaniu w przyszłą niedzielę, 26 maja. Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą w intencji obrony życia, w kościele oo. Dominikanów o godzinie 13.00. Następnie Marsz dla Życia wyruszy z Placu Adama Mickiewicza o godzinie 14.00 i przejdzie ulicami Poznania na plac przed Katedrą, gdzie o godzinie 15.30 rozpocznie się Festyn Rodzinny „Bądźmy razem!”. O godzinie 18.30 odbędzie się koncert Arki Noego.

Patronat Honorowy nad marszem i festynem objął Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Zachęcamy do udziału i zaproszenia znajomych rodzin na to wydarzenie. Pokażmy, że rodzina i życie każdego z nas to dla nas wartości fundamentalne!

11.W czwartek po urocz. Trójcy Świętej, 30 maja, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W tym roku procesja Bożego Ciała wyruszy z naszego kościoła do kościoła pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela po Mszy św. o g. 9.00. Po procesji ok. g. 11.00. Msza św. u Sąsiadów. Zapraszamy do wzięcia udziału w procesji wszystkich Parafian, a także Międzychodzkie delegacje z pocztami sztandarowymi. Hasła do poszczególnych ołtarzy:

  1. Ołtarz: Eucharystia buduje wspólnotę Kościoła

  2. Ołtarz: Kościół otwiera na potrzeby braci

  3. Ołtarz: Eucharystia inspiruje do głoszenia Chrystusa

  4. Ołtarz: Eucharystia włącza do uczestnictwa we wspólnocie Kościoła.

Tradycyjnie prosimy o przygotowanie dwóch pierwszych ołtarzy, a o ofiary na kwiaty i dekoracje prosimy zacnych czcicieli Chrystusa Eucharystycznego.

12.Dziękujemy za ofiary na daninę diecezjalną i potrzeby parafii. Bóg zapłać! Konto parafialne, na które można wpłacać ofiary na rzecz parafii i zbiórek celowych: 55 9082 0005 0392 1087 2000 0010.

13.W miesiącu maju zapraszamy od poniedziałku do soboty na różaniec o g. 17.30, a po nim na nabożeństwo majowe oraz na codzienne wieczorne Apele Maryjne o g. 20.30.

14.Parafia organizuje dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy na Jasną Górę na pierwszo sobotnie zawierzenie Maryi i tryumf Jej Niepokalanego Serca, w dniu 5 i 6 października 2024 roku. Wyjazd w sobotę rana o g. 06.00, powrót w Niedzielę w godzinach wieczornych. Zapisy w biurze parafialnym i w zakrystii. Orientacyjny Koszt to około 400 zł. Opiekę duchową zapewnia ks. Sebastian, nasz wikariusz.

15.Parafia św. Jana Kantego w Niegosławiu k/Drezdenka, organizuje w dniach od 21do 23 czerwca br. rekolekcje charyzmatyczne z modlitwami o uzdrowienie, które poprowadzi Rekolekcjonista Ojciec Józef Witko – franciszkanin. Informacje o rekolekcjach oraz nr telefonu, pod którym są przyjmowane zapisy znajdują się na plakacie informacyjnym. Ilość miejsc ograniczona.

16.Jak zwykle po Mszy Św. polecamy prasę katolicką i zapraszamy na naszą parafialną stronę internetową www.nsmmiedzychod.pl i na Facebooka.

 

17.Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy obfitych łask Bożych i opieki Matki Najświętszej. Szczęść Boże!

 

 

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

 

 w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

 

 

 

Deklaracja Dignitas infinitao godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

 

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

 

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

 

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

 

 

 

 

 

Podpisali Członkowie Rady Stałej

 

Konferencji Episkopatu Polski

 

Jasna Góra, 2 maja 2024

Dzisiaj jest

czwartek,
23 maja 2024

(144. dzień roku)

Święta

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Rok B, II
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana